A 4R: Visszahozás
Mit tudunk visszahozni a régiek tudásából, ami átsegít minket a nehéz időkön?
Mit tudunk visszahozni a régiek tudásából, ami átsegít minket a nehéz időkön?
Jem Bendell a Mélyalkalmazkodás: Útmutató az éghajlati tragédiához című tanulmányában a következőképpen fogalmazta meg ezt:
A mélyadaptáció harmadik dimenziója a helyreállítás. Itt emberi tevékenységek, attitűdök és közösségi kapcsolódási formák újrafelfedezése kaphat helyet, olyan viszonyulásoké, melyeket jelenlegi szénhidrogén-vezérelt civilizációnk fokozatosan eltüntetett. Ilyen lehet a vadon újbóli térhódítása - amely ökológiai hasznosabb, és kevesebb emberi energiát igényel -, visszatérés a szezonális ételek fogyasztására, az elektromos áramot nem igénylő gyermekjátékok újbóli felfedezése, a közösségi termelés és közösségeken belül egymás segítése, támogatása.
Amikor tehát "a régiek tudásáról" beszélünk, jóval többről van szó, mint az önellátás, a tartalékolás, a házi praktikák - ez ma amúgy is trendi, szinte bármit el lehet adni azzal, hogy "a nagyi így csinálta" (az egyik igen népszerű lekvár például a Nagymama lekvárja). A külső alkalmazkodás szintjén ez belefér, a járvány megmutatta, hogy milyen fontos lehet, hogy legyenek otthon ÉSSZERŰ mennyiségben tartalékok, amelyek bármilyen krízis esetén csökkentik a kiszolgáltatottságot. A konzervek felhalmozása több évre azonban nem igazán cél. Az áttérés a szezonális ételek fogyasztására már önmagában jelentősen csökkenti az ökológiai lábnyomot, és visszahozza az életünkbe a várakozást és az örömöt: emlékszem, hogy gyerekkoromban mennyire vártuk az első epret, paradicsomot, paprikát, új krumplit. Ez egyébként segít visszahozni az életünkbe a kapcsolódást a természet ritmusaihoz: tudatosul, hogy télen alma van, savanyított zöldségek, amelyekben egyébként rengeteg a C-vitamin és egyéb ásványi anyagok, amelyeknek egyébként sokkal jobb az íze is, mint a napsütést sose látott vagy a világon átutaztatott paradicsomnak.
A tanyára költözés és az önellátás, önfenntartás ugyancsak divatos ma, azonban illúzió: a Facebookon postolt gyönyörű saját sütésű kenyerek, gyönyörű zöldségek, állatokkal játszó gyerekek hamis képet festenek erről az egyébként igen kemény életről. A vidékre költözés közösség reményében ugyancsak sok illúziót hoz magával: ma már a falvakban szinte teljesen megszűnt a konyhakert, az udvar ugyanúgy le van betonozva, és a régi öregek már nem bírják a munkát, a fiatalok pedig a városba járnak dolgozni. Ezeknek a közösségeknek igen nehéz a feltámasztása, de mindenképpen megéri megpróbálni, hiszen egyedül sokkal küzdelmesebb. Paradox módon a városi értelmiség egy szűk rétege kezdett ilyen irányba mozdulni, több kezdeményezés is létezik öko-közösségek alapítására, azonban ez rengeteg munkát és az elején biztos stabil anyagi hátteret igényel - mindazonáltal ezek a kísérletek igen fontosak, a tapasztalataikra érdemes odafigyelni.
Egy összeomlás esetén a közösségek mindenképpen egymásra lesznek utalva, nem árt, ha már most elkezdünk megismerkedni a szomszédainkkal és azzal a közösséggel, amely helyben körülvesz. Az egyértelmű, hogy nem költözhet mindenki tanyára vagy ökoközösségbe - azonban a városokban ugyanígy lehetőségünk van arra, hogy a közvetlen környezetünkkel elkezdjünk kapcsolatokat kiépíteni. A balkonkertészet vagy a családi házak konyhakertje nem fogja megállítani a klímaváltozást és nem is lesz tőle valaki önellátó, azonban minden, amit magunknak termelünk, csökkenti azt az élelmiszer mennyiséget, amit egyébként a közértben vásárolnánk. Hasonlóan jó döntés piacozni - egyrészt élmény, másrészt ha termelőktől vásárolunk, hozzájárulunk az ő megélhetésükhöz, vagyis ahhoz, hogy fennmaradjon a családi gazdaság. Ezt segíti a csatlakozás egy kosárközösséghez. A városokban a zöldfelületek növelése ugyancsak kritikus - családi ház tulajdonosaként sokat tehetünk azért, hogy a beporzók számára természetes szigeteket alakítsunk ki, mulcsolással gondoskodhatunk a talaj tápanyagtartalmának visszapótlásáról és jelentősen csökkenthető a locsolási igény is - érdemes visszahozni azt a régi gyakorlatot is, hogy a kert nem pusztán díszkert volt, hanem legalább egy része a család élelmiszerellátását volt hivatott biztosítani. Ahol nincs kert, ott a közösségi kertek nemcsak azért jók, mert zöldséggel látnak el, hanem kapcsolódási lehetőséget is biztosítanak.
Egy újabb terület, ahol tág tere van a visszahozásnak a gyógyászat: a modern gyógyszergyártás csak alig száz éves múltra tekint vissza, a betegségek azonban egyidősek az emberiséggel, eleink gyógynövényekkel oldottak meg sok mindent, érdemes újra megismerkedni velük.
Ahogy a szezonális ételek fogyasztásával ösztönösen visszatérünk az évszakok ritmusához, úgy a saját élelmiszerek termelésével megtapasztalhatjuk, hogy ez mennyire nem egyszerű, és jobban fogjuk tisztelni azokat, akiknek a mindennapi betevőt köszönhetjük. A gyermekek bevonása ezekbe a folyamatokba része lehet annak, hogy felkészítjük őket egy másfajta jövőre. A kütyük által uralt világban komoly kihívás leszakadni az elektromos eszközökről, az internetről, és pláne nehéz ezt elfogadtatni utódainkkal, akik már a digitális korba születtek. Mégis érdemes legalább megpróbálni - először nekünk, felnőtteknek. A "digitális detox" már önmagában lelassít, segít kiszakadni a hétköznapok pörgéséből és ha ezt az időt a természetben töltjük, az minden kutatás szerint kifejezetten jót tesz.
A belső alkalmazkodás terén is van mit tanulni eleinktől, de itt távolabbra érdemes visszanyúlni, bár ma is léteznek természeti népek, ahol a régi bölcsesség nem veszett még el. A spirituális tradíciók és gyakorlatok évezredeken át segítették az emberiséget az élet nehézségeivel való szembenézésben. A modernkori kultúra azt sugallja, hogy mindent uralni tudunk, holott az élet számtalan dimenziója nem a mi kezünkben van. A modern orvostudomány narratívája szerint kudarc, ha egy beteg meghal, és a betegség, ahogy a halál is, már önmagában ellenség - holott valójában mindkettő az élet része volt mindig is, ma azonban tabu, ahogy a gyász is. A természeti népektől és az intézményes, dogmatikus vallási kereteken kívüli tradícióktól sokat tanulhatunk arról, hogy hogyan tudjuk magunkhoz ölelni az élet teljességét, a nehézségeket és az örömöket egyaránt, illetve arról is, hogy a természetet, a Földet az otthonunknak, tekintsük és élő kapcsolatot alakítsunk ki vele. A régiek életét meghatározó (természeti) ritmusok és rítusok kikopása, elvesztése ugyancsak nehezíti a mai ember életét - ezek visszahozása szintén sokat segíthet az előttünk álló nehézségek elviselésében és kezelésében.
Nem vagy egyedül!
Ha a környezeted nem is érti, hogy min mész keresztül éppen, tudd, hogy nem vagy egyedül. Segítséget kérni ÉR!
Krízis esetén
Ha bárki komoly klímadepresszióban szenved, és öngyilkossággal kapcsolatos gondolatai vannak, vegye fel a kapcsolatot a megfelelő szakemberrel. Az alábbiak a nap 24 órájában ingyenesen hívható segélyvonalak:
Kék Vonal | |
LESZ | |
| |
Ha támogatásra van szükséged...
Klímagyász csoport
Online önsegítő sorstársi csoport, kéthetente, összesen 10 alkalommal.
Közösségi támogatás
Szeretettel várunk a Deep Adaptation Hungary zárt Facebook csoportban
Egyéni kísérés
Beszélgessünk arról, ami nehéz, amivel nehezen birkózol meg egyedül
Kapcsolódási lehetőségek
-
Deep Adaptation Hungary
Zárt Facebook csoport -
Deep Adaptation (angol)
Zárt Facebook csoport -
Deep Adaptation Forum
Weboldal